Start | Video new! | Newsy |  Testy CarAudio |  Tuning |  MotoSport |  Akcesoria |  Tapety |  Galeria |  Fotoreportaż | Aplikacje JAVA |
 Fiat Panda Cross weźmie udział w rajdzie „Dakar 2007”


16 listopada, w Paryżu, miała miejsce prezentacja rajdu „Dakar 2007” klasycznego wyścigu z porywającą sekwencją odcinków specjalnych, który wystartuje 6 stycznia w Lizbonie i zakończy się w stolicy Senegalu 21 stycznia, pokonując trasę 8696 km, z których 5100 to odcinki specjalne.

Wyścig prowadzić będzie przez takie kraje jak Portugalia, Hiszpania, Maroko, Mauretania, Mali oraz Senegal. W tej niecodziennej przygodzie wezmą udział dwa Fiaty Panda Cross z Mikim Biasionem oraz Tiziano Siverem za kierownicą, oraz jednym z kierowców oficjalnego teamu Fiata.

Sklasyfikowane w kategorii T2 (najbliższej samochodom tej klasy) obie Pandy Cross zostały wyposażone w silnik turbodiesel 1.3 Multijet (połączony z mechaniczną sześciobiegową skrzynią biegów) posiadający moc około 105 KM przy 4500 obr/min. oraz moment obrotowy 17 kGm przy 2500 obr/min. Oprócz tego, że zostały odpowiednio "odchudzone" charakteryzują się one napędem integralnym 4x4, które dołącza się w sposób automatyczny przy pomocy sprzęgła wiskotycznego, oraz blokadą dyferencjałów gwarantującą optymalny rozkład siły napędowej na koła, zwiększając tym samym przyczepność pojazdu do podłoża.

Zatem Fiat Panda Cross to niezwykły samochód "podróżnik", który doskonale spisuje się na wymagającym, szutrowym terenie. Jest to zasługa wypróbowanego, specyficznego zawieszenia niezależnego: z przodu z kolumnami McPhersona, z tyłu zaś ze wzdłużnymi wahaczami wleczonymi. Należy również wspomnieć o regulowanych amortyzatorach z możliwością cztery różnych ustawień z przodu i trzech z tyłu trzy.

Oba samochody biorące udział w rajdzie Dakar 2007 zostały specjalnie przystosowane na potrzeby wyścigu. Wyposażono je w takie akcesoria jak aluminiowe rampy umożliwiające wydostanie się z piasku, dwie łopaty, trzy koła zapasowe, zbiorniki z wodą dla załogi (co najmniej 10 litrów) oraz wiele innych urządzeń przydatnych podczas rajdów. Co więcej w ekspedycji Fiata, w charakterze asysty, weźmie również udział Fiat Sedici oraz trzy ciężarówki Iveco z transportem części zamiennych i mechanikami.

Zwycięzca dwóch mistrzostw świata z Lancią oraz dwóch światowych tytułów z Iveco w 1998 i 1999, Miki Biasion będzie mógł liczyć na niezwykłą zwrotność i temperament Pandy Cross.

Należy również wspomnieć iż podczas realizacji projektu "Panda 4x4", której kolejną wersją jest Panda Cross, przetestowano ją w różnych warunkach klimatycznych i terenowych. Wszystko po to aby przekonać się o jej mocy, właściwościach i zachowaniu na drodze, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Samochód testowano na północy na oblodzonych drogach mroźnej Laponii, gdzie temperatura spada niekiedy do 40 stopni poniżej zera, na południu w promieniach palącego słońca Południowej Afryki, gdzie Ocean Atlantycki łączy się z Oceanem Indyjskim, na zachodzie na wzniesieniach hiszpańskiej Sierry Nevady a na wschodzie u podnóża majestatycznego Mount Everest. W sumie, zanim rozpoczęto jej produkcję, Panda 4x4 pokonała ponad milion kilometrów.
Źródło: Fiat
Fot.: Fiat
  CIEKAWOSTKI Z INNYCH STRON 
Ladowanie ...
  INFORMACJE 

pod Patronatem:

Latający Fin, czyli historia Lancera Evolution
Auto o nazwie Mitsubishi Lancer pojawiło się po raz pierwszy na rynku w roku 1973. Znakomite własności jezdne, dynamiczne silniki i niezawodność ...»»
Ponad 80 tysięcy ludzi na ING Renault F1 Roadshow, kolejne zdjęcia z imprezy
W niedzielę, 3 czerwca, ponad 80 tysięcy ludzi z zapartym tchem podziwiało bolid Formuły 1, którym Heikki Kovalainen przemknął ulicami miasta. Uczest...»»
Armin Schwarz i szalona jazda 700 konnym buggy przez pustynne bezdroża
Od 10 do 16 listopada odbędzie się kolejna edycja szalonego maratonu „Baja 1000”. Ten wyścig to 1400 mil szalonej jazdy przez pustynne be...»»
Nowy członek BMW ORACLE Racing Team
Podczas aukcji internetowej przeprowadzonej przez BMW w Woodcliff Lake w stanie Nowy Jork, miłośnik żeglarstwa zapłacił ponad sto tysięcy dolarów za ...»»


 

 (c) Motoflesz.pl  web stats stat24.com | Polityka Prywatności | Polecamy | Reklama | Dołącz do nas PageRank