Start | Video new! | Newsy |  Testy CarAudio |  Tuning |  MotoSport |  Akcesoria |  Tapety |  Galeria |  Fotoreportaż | Aplikacje JAVA |
 Suzuki punktuje w Rajdzie Norwegii


Szwedzka załoga P-G Andersson / Jonas Andersson w samochodzie Suzuki Swift odniosła pewne zwycięstwo w pierwszej rundzie Rajdowych Mistrzostw Juniorów FIA (Junior Rally Championship czyli JRC) – Rajdzie Norwegii.

Szwedzi prowadzili od pierwszego do ostatniego odcinka specjalnego, wygrywając po drodze 11 spośród 18 OS-ów. Już po pierwszym etapie rozegranym w piątek Andersson miał prawie 2 i pół minuty przewagi nad rywalami. W sobotę i w niedzielę z każdym OS-em powiększał przewagę. Na mecie pokonał najgroźniejszych rywali z ogromną przewagą 7 minut i 33 sekund. Andersson, czujący się znakomicie na ośnieżonych norweskich OS-ach był właściwie jedynym kierowcą, który pokonał trasę bez przygód.

Załoga kolejnego Swifta – Urmo Aava / Kuldar Sikk z Estonii stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce. Aava nie ukończył pierwszego etapu po wypadnięciu z trasy i uszkodzeniu samochodu na OS 6, ale powrócił do rywalizacji w sobotę. Estończyk spisał się doskonale. Jechał bardzo szybko i odrobił znaczną część strat.

Inny Estończyk Jan Mölder z niemiecką pilotką Katrin Becker ukończył rajd na czwartej pozycji. Mölder miał realne szanse na podium, ale kłopoty z widocznością wskutek zaparowanej przedniej szyby w sobotnie popołudnie oznaczały stratę niemal 2 minut i spadek na 4 miejsce.

W klasyfikacji Rajdu Norwegii znaleźli się jeszcze dwaj kierowcy Swiftów. Litwin Vilius Rozukas zajął 11 miejsce, a Estończyk Aigar Pärs osiągnął metę na 12 pozycji. Obydwaj kierowcy wypadli z trasy już na OS 1 w piątek rano i ponieśli duże straty czasowe, ale w sobotę kontynuowali rajd dzięki systemowi SupeRally. Rozukas jechał już bez problemów, ale Pärs jeszcze dwukrotnie „odwiedzał” przydrożne bandy śnieżne, tracąc kolejne minuty w swym debiucie w rundzie JRC.

Charakterystyczne żółte samochody Suzuki Swift zdominowały rywalizację juniorów w Rajdzie Norwegii, wygrywając łącznie aż 16 z 18 odcinków specjalnych. Co najważniejsze, wszyscy kierowcy Swiftów pokonali trasę bez poważniejszych problemów technicznych, co świadczy o znakomitej niezawodności samochodów.

Rajd Norwegii był typowym rajdem zimowym. Trasa odcinków specjalnych wytyczona była przeważnie na leśnych duktach pokrytych śniegiem i lodem, otoczonych często śnieżnymi bandami. Samochody wyposażone były w charakterystyczne, bardzo wąskie opony z kolcami, zapewniające w takich warunkach znakomitą przyczepność, porównywalną z nawierzchniami szutrowymi.

Oto wypowiedzi kierowców zespołu po Rajdzie Norwegii
P-G Andersson (1 miejsce w klasyfikacji JRC): "To był fantastyczny rajd! Jazda w takiej imprezie to wielka frajda. Samochód spisał się idealnie. Szybko zdobyłem sporą przewagę nad rywalami. Ostatniego dnia chciałem już tylko dowieźć zwycięstwo do mety. Norweskie OS-y były niezwykle wymagające. W dodatku zawsze trudno jest jechać, prowadząc z dużą przewagą, gdy nie można nic więcej zyskać, za to tak łatwo jest wszystko stracić. Najważniejsze, że się udało, a tegoroczną rywalizację o tytuł mistrzowski rozpoczęliśmy z kompletem punktów!"

Urmo Aava (3 miejsce w klasyfikacji JRC): "Za nami bardzo trudny rajd. Nie mieliśmy szans na drugie miejsce, bo nasza strata po piątkowej przygodzie była zbyt duża, dlatego skupiliśmy się na obronie trzeciej pozycji, by zdobyć jak najwięcej punktów. Gdyby nie pech, jestem przekonany, że walczylibyśmy o zwycięstwo. Jestem bardzo zadowolony z punktów, które zdobyliśmy i wierzę, że będziemy walczyć o zwycięstwo w Portugalii."

A jak ocenił występ zespołu Suzuki w Norwegii jego szef Nobuhiro "Monster" Tajima?
"To był dla wszystkich wyjątkowo trudny i wymagający rajd. Nawet trzykrotny mistrz świata Sebastien Loeb dwukrotnie wypadł z trasy! W tych warunkach P-G Andersson znakomicie dał sobie radę i pewnie zwyciężył w klasyfikacji juniorów, a samochody Suzuki wygrały zdecydowanie najwięcej odcinków specjalnych. Dwa nasze pojazdy ukończyły rajd na podium. To naprawdę wspaniały rezultat!"

Następny rajd
Druga runda Rajdowych Mistrzostw Juniorów FIA (JRC) odbędzie się w Portugalii w dniach 29 marca – 1 kwietnia 2007. Odcinki specjalne Rajdu Portugalii zostały wytyczone na nawierzchniach szutrowych.

Rajd Norwegii
1 runda Rajdowych Mistrzostw Juniorów FIA

Klasyfikacja końcowa
1 P-G Andersson (Suzuki Swift) 3h49m37.9s
2 Patrick Sandell (Renault Clio) +7m33.7s
3 Urmo Aava (Suzuki Swift) +15m12.4s
4 Jan Molder (Suzuki Swift) +19m03.1s
5 Aaron Burkart (Citroen C2) +23m44.7s
6 Trond Gudbrand (Ford Fiesta) +28m26.0s
7 Andrea Cortinovis (Renault Clio) +29m25.0s
8 Shaun Gallagher (Citroen C2) +36m19.9s
Źródło: Suzuki
  CIEKAWOSTKI Z INNYCH STRON 
Ladowanie ...
  INFORMACJE 

pod Patronatem:

Latający Fin, czyli historia Lancera Evolution
Auto o nazwie Mitsubishi Lancer pojawiło się po raz pierwszy na rynku w roku 1973. Znakomite własności jezdne, dynamiczne silniki i niezawodność ...»»
Ponad 80 tysięcy ludzi na ING Renault F1 Roadshow, kolejne zdjęcia z imprezy
W niedzielę, 3 czerwca, ponad 80 tysięcy ludzi z zapartym tchem podziwiało bolid Formuły 1, którym Heikki Kovalainen przemknął ulicami miasta. Uczest...»»
Armin Schwarz i szalona jazda 700 konnym buggy przez pustynne bezdroża
Od 10 do 16 listopada odbędzie się kolejna edycja szalonego maratonu „Baja 1000”. Ten wyścig to 1400 mil szalonej jazdy przez pustynne be...»»
Nowy członek BMW ORACLE Racing Team
Podczas aukcji internetowej przeprowadzonej przez BMW w Woodcliff Lake w stanie Nowy Jork, miłośnik żeglarstwa zapłacił ponad sto tysięcy dolarów za ...»»


 

 (c) Motoflesz.pl  web stats stat24.com | Polityka Prywatności | Polecamy | Reklama | Dołącz do nas PageRank